а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астрологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17786
Верување дека според поставеноста на ѕвездите може да се одреди човечката судбина.
Англиски: astrology
Примери:
Во изминатиот век астрологијата доживеа невидена експанзија при што беше проучувана од страна на еминентни политичари, филозофи и научници.
Изведенки
астролошки прид.
астролошкиот
Пример: астролошки знак, астролошки календар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи