а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашуре

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 48663
Слатка варена пченица со ореви и други зрнести плодови.
Турски: aşure
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Примери:
Традиционалното, со векови старо ашуре, не е само едно обично слатко, тоа пред сѐ е еден симбол на споделувањето, солидарноста и љубовта.