а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајатолах

мн. ајатоласи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54849
Ајатолах е највисока верска титула кај шиитските муслимани.
Англиски: ayatollah
Употреба: Религија
Примери:
На крајот од 2006 во светот имаше 20 ајатоласи.
Тој и натаму ќе се стреми за нуклеарна енергија за мирољубиви цели, изјави врховниот лидер, ајатолах Али Камнеи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК