а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајван

мн. ајвани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9299
1. животно, добиток
Англиски: animal Турски: hayvan Албански: kafshë
Употреба: Разговорно
Примери:
Селаните, качени на ајваните, одеа во Битола.
2. неработник, безделник
Англиски: good-for-nothing Албански: përtac
Употреба: Груб збор , Преносно значење , Разговорно
Изведенки
1. ајванче ср.
мн. ајванчиња
дем.
2. ајвански прид.
ајванскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК