а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајвар

(едн.) ајварот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10817
1. Вид салата од печени, мелени и пржени пиперки.
Албански: hajvar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Гостите ги почести со ајвар и сирење.
2. солена икра
Англиски: roe Турски: havyar Албански: havjar
Употреба: Гастрономија
Примери:
На масата веќе се појавија: моруна, пресно солен ајвар, харинга и кечига - сето тоа од рибниот пазар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК