а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајдукува

ајдукуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45113
1. Живее и дејствува во својство (состојба, статус) на ајдук.
Албански: vetiak
Употреба: Историја
Примери:
Меѓу нив има и такви кои со години ајдукувале.
Мажите ајдукуваа и војуваа.
2. Ограбува, краде, врши незаконски дејства.
Албански: hajduk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие ајдукуваат во препријатието, а обвинуваат други.
Изведенки
ајдукување ср.
глаг. им.