а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајдук

Види и: ајдут (м.)
мн. ајдуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11073
1. Отпадник што се борел против турската власт.
Англиски: rebel Турски: haydut Албански: komit
Употреба: Историја
Примери:
По овој настан тој стана ајдук и и се приклучи на дружината.
2. Крадец, разбојник, отпадник од власта и од законот.
Англиски: thief Албански: hajdut
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во нашето стопанство има многу ајдуци.
Тие се големи ајдуци.
Изведенки
1. ајдучиште ср.
мн. ајдучишта
аугм.
2. ајдучка ж.
мн. ајдучки
(ретко) жена ајдук
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК