а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајдутство

(едн. )
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47951
1. ајдучка дејност
Албански: hajdutëri
Употреба: Историја
Примери:
Ајдутството е еден вид форма на национално движење за слобода.
2. противзаконска дејност, ограбување
Англиски: robbery Албански: paligjshmëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нивното ајдутство ги мина сите граници.
Изведенки
ајдуштво ср.