а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајдут

Види и: ајдук (м.)
мн. ајдути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5922
ајдук
Турски: haydut
Примери:
Не е лесно да се биде ајдут.
Изведенки
1. ајдутин м.
Пример: Толе е опасен ајдутин.
2. ајдутка ж.
мн. ајдутки
3. ајдутски прид.
ајдутскиот
Пример: Тежок е ајдутскиот живот.