а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајдучица

мн. ајдучици
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена ајдук.
Албански: hajdute
2. Вид цвеќе со долго стебленце и со бели или жолти цветови, лековита билка, ајдучка трева.
Латински: Achillea millefolium Англиски: yarrow Албански: lule Akili
Употреба: Ботаника