а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајкула

мн. ајкули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14695
Голема граблива опасна риба со издолжено вретенесто тело и полукружна голема уста на долниот дел од главата; морски пес, морско куче.
Латински: Carcharias glaucus Англиски: shark
Употреба: Зоологија
Примери:
Го голтна некоја ајкула уште жив.