а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ај

Вид збор: Честичка
Ранг: 4921
За истакнување и нагласување на наредната информација при што се изразуваат различни чувствени односи: одушевување, чудење, тага и сл.
Англиски: haydi
Употреба: Разговорно
Примери:
Ај, што ми беше една снага, една снага тенка и висока.
Ај, што немам сѐ што сакам.