а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аџија

мн. аџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10025
Човек што бил на поклонение во светите места, Мека за муслиманите и Ерусалим за христијаните.
Англиски: pilgrim Турски: hacı
Употреба: Религија
Изведенки
1. аџиица ж.
мн. аџиици
жена на аџија
2. аџиски прид.
аџискиот
Пример: аџиски приказни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК