а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабушка

мн. бабушки
Вид збор: Именка, женски род
1. бабура
Англиски: bell pepper Албански: spec dollmë
Употреба: Ботаника , Деминутив , Гастрономија
2. голема игла
Албански: gjilpërë e madhe
Примери:
Ми го дупнале увото со врела игла бабушка.
3. Штрбава, беззаба овца.
Англиски: toothless sheep Албански: dele pa dhëmbë
Употреба: Зоологија
4. Bид мала риба во Брегалница.
Албански: lloj peshku
Употреба: Зоологија
Изведенки
бабувче ср.
мн. бабувчиња
дем.