а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бавен

бавни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2941
Што е пипав, што работи со мала брзина.
Англиски: slow
Примери:
Бавно движење.
Бавен чекор.
Изведенки
бавност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи