а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багри

баграт
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55379
Обои, зарумени, направи румена.
Англиски: redden
Употреба: Поетски збор
Примери:
Крвта ги багреше камењата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи