а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базди

баздат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20624
Шири непријатна силна миризба, реа.
Англиски: stink
Примери:
Баздело наоколу од мртвиот труп.
Базди на ракија.
Изведенки
баздење ср.
глаг. им.