а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баклица

мн. баклици
Вид збор: Именка, женски род
1. Метален сад за вода, што обично се користи во војска.
Примери:
Баклица со вода.
2. бакла
Англиски: fava bean
Употреба: Ботаника , Деминутив
Примери:
Зеде жолта баклица и отиде на свадба.