а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакнеж

мн. бакнежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2447
Допир, доближување на усните во знак на љубов, пријателство, почит кон некого или кон нешто.
Англиски: kiss
Примери:
долг бакнеж
бакнеж в чело
илјада бакнежи
врел бакнеж
FlexiMac
 менување на македонски глаголи