а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакрдан

мн
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19823
Јадење направено од пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: bakırdan Албански: bakërdan, kaçamak
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бакрдан со кисело млеко.
Изведенки
бакрданик м.
мн. бакрданици
Пример: Вари бакрданик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК