а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакшиш

мн. бакшиши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4412
1. Подарок, дар, награда за направена услуга.
Англиски: present Турски: bahşiş Албански: bakshish
Употреба: Разговорно
Примери:
Снаата ќе донесе безброј бакшиши.
Купи бакшиш.
2. Паричен додаток, награда што се додава кон цената на услугата.
Англиски: tip Албански: bakshish
Употреба: Разговорно
Примери:
Му остави голем бакшиш.
Го брои бакшишот што му го дале.
Ситните пари ги оставаат бакшиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК