а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балван

мн. балвани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47512
Неизделкано дебело дрво, неизделкана дебела греда, подолг трупец.
Англиски: log
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Се превртував врз густиот вител греди, балвани, откорнати брестови.
На малата река немаше мост туку балвани.
Изведенки
балвански прид.
балванскиот