а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балдаза

мн. балдази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39506
свеска, сестра на сопругата
Англиски: sister-in-law Турски: baldız
Употреба: Разговорно
Примери:
Имал снаа и балдаза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи