а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бале

мн. балевци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45166
(вокатив) брат
Англиски: brother
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тале - викна по него цецка му, - ела малце кај мене, бале!
Кажи, бале, мило брате, од што болка лежиш?
Та слушајте море, балевци!