а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бале

мн. балиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24196
1. бала
Англиски: stack Албански: deng, vandak
Примери:
На таванските греди висеа балиња сув тутун.
2. брат
Англиски: brother Албански: vllaçko
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор