а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балканштина

мн. балканштини
Вид збор: Именка, женски род
Сите лоши особини на балканците.
Употреба: Разговорно
Примери:
Тоа е длабока навреда, говор на омраза, непријателство, примитивизам, вандализам и балканштина.