а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балкон

мн. балкони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2355
1. Издадена мала заградена тераса на куќата.
Англиски: balcony Турски: balkon Албански: ballkon
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
куќа со два балкона
2. Издигнат и ограден дел над партерот во театар, киносала и сл.
Англиски: balcony Албански: galeri, ballkon
Употреба: Сцена
Примери:
Почна полека да се искачува по скалите спрема балконот во театарот.
Изведенки
1. балконче ср.
мн. балкончиња
дем.
2. балконски прид.
балконскиот
Пример: Низ отворената балконска врата паѓаше светлина.