а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балсамира

балсамираат; балсамирајќи св, и
Вид збор: Глагол, несвршен
Заштити, заштитува труп (мртво тело) од распаѓање со специјална постапка и со специјални средства.
Англиски: embalm
Употреба: Медицина
Изведенки
балсамирање ср.
глаг. им.