а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балтаџија

мн. балтаџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што прави балтии.
Турски: baltacı Албански: baltaxhi
2. Тој што сече дрва.
Англиски: lumberjack Турски: baltacı Албански: sharrëxhi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК