а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балчак

мн. балчаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54415
Рачка на сабја, на јатаган, на меч и сл.
Англиски: hilt, handle Турски: balçak
Примери:
Имаше крива сабја со бакрен балчак.
Влезе, држејќи го рожниот балчак од својата кама.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК