а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бамја

мн. бамји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18927
Вид зеленчук со месеста мешунка, полна со зрна.
Латински: Hibiscus esculentus. Англиски: ocra Турски: bamya
Употреба: Ботаника
Примери:
Бамјата е зеленчукова култура што се одгледува кај нас пренесена од Средниот Исток.