а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бам-бум

Вид збор: Извик
Ранг: 55437
За подражавање силен звук со низок тон што се повторува (обично од камбана, од пушка, од тапан и др.).
Примери:
И бам-бум!
Бам-бум - тапани тропаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК