а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандаж

мн. бандажи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31909
1. Преврска на голема рана, на скршеница и сл.
Англиски: bandage Албански: bandazh
Употреба: Медицина
Примери:
Нејзе ѝ ги одврзаа бандажите од нозете.
2. Челичен обрач (шина) на тркало.
Англиски: rim Албански: bandashë
3. Метален дел од тркалото на автомобилот на кој се монтира гумата.
Англиски: rim Албански: bandashë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК