а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандори

бандорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42796
брбори, дрдори
Англиски: chat
Примери:
Бандореше и бандореше, та се начудував како устата уште не му фатила павлака.
Изведенки
бандорење ср.
мн. бандорења
глаг. им.
Пример: Се слушаа бандорења на нечуени јазици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК