а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баница

мн. баници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20464
1. Bид сукано тесто.
Англиски: pie Албански: pitë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Останаа старите жени да им прават зелници и баници.
2. Жена на бан.
Албански: gruaja e Banit
Примери:
Баницата се загледала во своето чедо.
Изведенки
баничка ж.
мн. банички
дем. од баница
Пример: Баничка ќе ти усучат.