а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкина

мн. банкини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38801
1. Раб што го ограничува патот и служи како заштита на коловозот од одронување.
Англиски: shoulder Албански: bankinë, bankat
Употреба: Архитектура и градба
2. Пешачка патека, дел од пат крај коловозот за движење на пешаци.
Англиски: roadside Албански: buzë rruge
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК