а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкнота

мн. банкноти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8870
1. книжна пара
Англиски: banknote Албански: kartëmonedhë, bankënotë
Употреба: Економија
Примери:
На свирачите им лепи банкноти.
Најде банкнота од пет илјади денари.
2. Вид меница што ја издава банката наместо готови пари.
Англиски: bill Албански: afishe
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК