а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкротиран

банкротирана
Вид збор: Придавка
Ранг: 50965
Платежно неспособен.
Англиски: bankrupt Албански: i bankrotuar
Употреба: Економија
Примери:
Банкротирано претпријатие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК