а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкротира

банкротираат; банкротирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Падне, паѓа под банкрот; огласи, огласува дека е неспособен за извршување на своите парични обврски.
Англиски: default Албански: bankrotoj, falimentoj
Употреба: Економија
Примери:
Банкротира зашто многу го практикуваше барбутот и покерот.
По цели дни пиеше и банкротира.
2. Наполно пропадне, пропаѓа.
Англиски: default Албански: bankrotoj, falimentoj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
банкротирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК