а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкрот

мн. банкроти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22766
1. Неспособност за плаќање; материјална пропаст на банка, на фирма.
Англиски: bankruptcy Албански: bankrot, faliment
Употреба: Економија
Примери:
Неговата фирма доживеа банкрот.
2. Тој што банкротирал материјално, пропаднат човек.
Англиски: bankruptcy Албански: falimentues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Спомнатиот сега е банкрот и таа не го помирисува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК