а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бапка

мн. бапки
Вид збор: Именка, женски род
1. гуша
Англиски: bag Албански: fyt
Примери:
Пчелата има и една мала бапка, ќесе за собирање на нектарот.
Мравите матицата ја хранат од содржината на бапката.
2. Подуен израсток, оток на оболено место.
Англиски: swelling Албански: ënjte
Употреба: Медицина
3. Дел од воденицата, дебело дрво што се наоѓа во водата под чаркот.
Изрази
Бапка да те набабри - клетва.