а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бардак

мн. бардаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14445
Земјан или бакарен сад со рачка и дулец за вода, вино или за ракија.
Англиски: jug Турски: bardak
Примери:
Го наполни бардакот вода.
Му дадоа бардак вино.
Одеше со бардак блага ракија.
Изведенки
бардаче ср.
мн. бардачиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК