а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барде

мн. бардиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10231
Мал сад од глина за вода или течност.
Англиски: jug Турски: bardak
Употреба: Деминутив
Примери:
Свирче барде.