а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батал

Вид збор: Придавка
Ранг: 25469
запуштен, неприбран, неуреден, запоставен
Англиски: neglected Турски: batal
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
батал човек
батал работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи