а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бауч

мн. баучи
Вид збор: Именка, машки род
1. Замислено зло суштество кое влева страв, страшило (според народното верување).
Англиски: bugaboo Албански: bubazhel, gogol
Примери:
Му се чини дека сум некој огромен бауч до небо.
2. Голем, тешко совладлив проблем.
Англиски: bugaboo Албански: e panjohur, problem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Математиката ми е бауч.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи