а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башари

(се) башарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35288
Се излежува, се шири, се расположува.
Англиски: spread Турски: başarmak
Примери:
Не ги оставам да ми се башарат туѓи деца на моето огниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК