а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башбакан

мн. башбакани
Вид збор: Именка, машки род
главен водач, шеф, бос, големец
Англиски: leader Турски: başbakan
Употреба: Архаизам
Примери:
светски новинарски башбакан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК