а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башибозук

мн. башибозуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7287
1. Нередовна турска војска или припадник на таква војска.
Англиски: guerrilla Турски: başıbozuk Албански: bashibozuk
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Аскерот и башибозукот го запалија целото село.
2. Распуштено, разуздано, бесно однесување.
Англиски: chaos Албански: kaos, bashibozuk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова не личи на ништо, ова е вистински башибозук.
Изведенки
башибозучки прид.
башибозучкиот
Пример: башибозучка војска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК