а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башкари

(се) башкарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55908
Се одмора лежејќи, се излежува.
Употреба: Разговорно
Примери:
Кој ти дозволил да се башкариш на мојата постела?
Со раскопчан мундир, гологлав, со нога преку нога се башкареше средниот начелник.
Изведенки
башкарење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК