а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башка

Вид збор: Прилог
Ранг: 14120
посебно, одделно
Англиски: separately Турски: başka
Употреба: Разговорно
Примери:
Сето тоа ние башка ќе го платиме.
Порача по мајстори да направат затворени прегради во тремот за секое од кучињата башка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК